Przejdź do treści

październik 2020

Czym jest phishing i jaki sposób możemy się przed nim chronić?

Obecnie można chyba zaryzykować stwierdzenie, że phishing jest już nieodłączną częścią naszego życia. Prawdopodobnie każdy z nas miał już okazję zetknąć się z phishingiem, choć część może nawet nie być tego świadoma. A to właśnie świadomość nas wszystkich jest w zasadzie jedynym skutecznym mechanizmem obrony przed tym rodzajem ataku. Dlatego… Czytaj dalej »Czym jest phishing i jaki sposób możemy się przed nim chronić?

Dostęp warunkowy w Azure Active Directory

Dostęp warunkowy w Azure Active Directory jest jedną z metod zabezpieczania procesu uwierzytelniania w środowisku chmurowym Microsoft. Pozwala on zdefiniowanie zasad szczegółowo określających dostęp dla danej grupy użytkowników, a także określenie warunków, dla jakich mają być one aplikowane. Dzięki temu poprawnie skonfigurowany dostęp warunkowy jest niezwykle skutecznym mechanizmem, sprawdzającym się… Czytaj dalej »Dostęp warunkowy w Azure Active Directory

MFA, czyli uwierzytelnianie wieloskładnikowe – co to jest, jak działa i dlaczego jest tak skuteczne?

Obecnie, przy okazji omawiania zagadnień związanych z szeroko rozumianym bezpieczeństwem, ciężko wyobrazić sobie pominięcie tak istotnego elementu jak Multi-Factor Authentication (MFA). Jest niezwykle skuteczny, a jednocześnie w większości przypadków, niezwykle prosty do skonfigurowania przez zwykłego użytkownika. Każdy z nas nie tyle może, co powinien stosować MFA tam, gdzie to tylko… Czytaj dalej »MFA, czyli uwierzytelnianie wieloskładnikowe – co to jest, jak działa i dlaczego jest tak skuteczne?

Uwierzytelnianie vs Autoryzacja (Authentication vs Authorization)

Kwestia różnicy pomiędzy uwierzytelnianiem (zwanym przez niektórych błędnie „autentykacją”) i autoryzacją jest stosunkowo często poruszaną kwestią. Niestety nierzadko możemy spotkać się z niezrozumieniem tych dwóch zagadnień, co skutkuje np. stosowaniem ich wymiennie. Jednak uwierzytelnianie i autoryzacja to, w kwestii samej definicji, dwa zupełnie odrębne pojęcia, które jednak są ze sobą istotnie powiązane.… Czytaj dalej »Uwierzytelnianie vs Autoryzacja (Authentication vs Authorization)

Azure Role Based Access Control (RBAC), czyli kontrola dostępu na podstawie ról

Azure Role Based Access Control (RBAC) jest podstawowym mechanizmem kontroli dostępu w Azure. Jak sama nazwa wskazuje, kontrola dostępu w Azure bazuje na przypisanych użytkownikowi rolach – zdefiniowanych zestawach uprawnień niezbędnych do wykonywania określonych czynności czy pełnienia danej funkcji. Dzięki takiemu podejściu kwestia uprawnień jest znacznie uproszczona – łatwiej przypisać… Czytaj dalej »Azure Role Based Access Control (RBAC), czyli kontrola dostępu na podstawie ról

Wprowadzenie w świat Azure, czyli jak przygotować się do certyfikatu Microsoft Azure Fundamentals (AZ-900)

Przez ostatnie 3 tygodnie, ze względu na poświęcenie całości wolnego czasu na przygotowania do egzaminu, nie pojawiało się tu zbyt wiele wpisów. Aktualnie jestem świeżo po zdaniu egzaminu (z wynikiem 930/1000) i uzyskaniu certyfikatu Microsoft Azure Fundamentals (AZ-900): W tym wpisie chciałbym przedstawić subiektywną opinię na temat certyfikatu oraz egzaminu,… Czytaj dalej »Wprowadzenie w świat Azure, czyli jak przygotować się do certyfikatu Microsoft Azure Fundamentals (AZ-900)