Przejdź do treści

MS-900 – czyli jak przygotować się do egzaminu i wejść w świat Microsoft 365

4.2
(5)

W ostatnim czasie udało mi się przygotować i podejść do kolejnego z egzaminów Microsoft na poziomie „Fundamentals”. Jestem właśnie świeżo po zdaniu egzaminu MS-900 (z wynikiem 832/1000) i uzyskaniu certyfikatu Microsoft 365 Fundamentals:

W tym wpisie chciałbym przedstawić wam subiektywną opinię na temat samego egzaminu, podzielić się materiałami, które miałem okazje sprawdzić na etapie przygotowań, jak również podzielić się innymi wrażeniami na temat samego egzaminu. Zapraszam!


Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o certyfikacjach Microsoft 365 zajrzyj do trzeciego odcinka współtworzonego przeze mnie podcastu, w którym rozmawialiśmy własnie o certyfikacjach:


O egzaminie MS-900

MS-900, podobnie jak pozostałe egzaminy z numerem „900”, jest jednym z najprostszych egzaminów oferowanych obecnie przez Microsoft. Jest on egzaminem wyłącznie teoretycznym, który sprawdza zrozumienie zagadnień z czterech obszarów:

  • Koncepcji, sposobu działania oraz zalet i wad chmury obliczeniowej
  • Przeznaczenia i podstawowych elementów działania usług oferowanych w ramach Microsoft 365 (oraz częściowo w ramach Azure)
  • Podstawowych zagadnień związanych z bezpieczeństwem, prywatnością i zgodnością z uznanymi na świecie standardami.
  • Zrozumienia licencjonowania usług oferowanych w ramach Microsoft 365 oraz świadczonego przez Microsoft wsparcia dla Klientów korzystających z tych usług

Sam egzamin składa się z 40-60 pytań – zamkniętych jednokrotnego i wielokrotnego wyboru oraz tzw. Drag&Drop. Do zaliczenia niezbędne jest uzyskanie 700/1000 pkt (co nie jest dokładnym odpowiednikiem 70%!). Aktualnie nie ma możliwości zdawania egzaminu w języku polskim. Więcej na temat samego egzaminu można przeczytać na dedykowanej mu stronie w dokumentacji Microsoft.

Czy warto podchodzić do MS-900?

MS-900 jest w mojej opinii dobrym „starterem” dla osób technicznych, planujących zgłębiać swoją wiedzę na temat Microsoft 365, jak również dla osób mniej technicznych, którzy chcą posiąść teoretyczną wiedzę na temat tej platformy, aby np. poprawić efektywność komunikacji w tym zakresie z osobami technicznymi. Przygotowanie się i zdanie egzaminu MS-900 niewątpliwie pozwala na zdobycie wiedzy wystarczającej do zrozumienia zagadnień z wyżej wymienionych obszarów. Z drugiej strony, zdanie tego egzaminu nie będzie raczej elementem, który diametralnie przyśpieszy rozwój naszej kariery zawodowej.

Choć opinie dotyczące sensu zdawania egzaminów na poziomie „Fundamentals” są podzielone, dla mnie są one wartościowym pierwszym krokiem do dalszego zgłębiania technicznych aspektów w dziedzinie, którą pokrywają. Przecież nie bez powodu większość kursów rozpoczyna się od teorii, a dopiero później przechodzi do praktyki. Zrozumienie aspektów teoretycznych i sensu, w przypadku MS-900, wykorzystywania danych usług, pozwala na łatwiejsze zrozumienie i przyswojenie wiedzy praktycznej. Maksymalnie to upraszczając – jeżeli nie znasz/nie masz komercyjnego doświadczenia z Microsoft 365, to pigułka wiedzy jaką daje MS-900 będzie świetnym elementem na rozpoczęcie swojej przygody z tą platformą. Jeżeli znasz już i masz doświadczenie w pracy z platformą Microsoft 365 – może on umożliwić uzyskanie szerszego spojrzenia, ale dla wielu osób może nie być on szczególnie przydatny.

Więcej na temat sensu podchodzenia do tego typu egzaminów pisałem w artykule poświęconym AZ-900. Zawarte tam przemyślenia odnoszą się w zasadzie 1:1 do egzaminu MS-900. Zachęcam do lektury!

Jak przygotować się do MS-900?

Przygotowując się do MS-900 miałem okazje korzystać z szeregu różnych materiałów – zarówno darmowych, jak i płatnych. W internecie ciężko jest znaleźć źródło wiedzy, które kompleksowo przygotowuje do tego egzaminu. Oprócz kompleksowości, podobnie jest z aktualnością – większość źródeł, na które trafiłem, nie uwzględnia ostatnich, istotnych zmian w terminologii niektórych usług. Co więcej, część źródeł nie odzwierciedliło również zmian w wymaganiach egzaminu, które zostały opublikowane kilka miesięcy temu. Podsumowując – w mojej opinii z materiałami jest po prostu słabo i przygotowując się do egzaminu nie można opierać się wyłącznie na jednym z nich. Nie zmienia to jednak faktu, że z każdego źródła można wyciągnąć elementy wartościowej wiedzy.

Przejdźmy jednak do konkretów – poniższa lista obejmuje wyłącznie sprawdzone przeze mnie materiały oraz moją subiektywną opinię na temat ich przydatności:

1. Skills measured

Czyli aktualny wykaz umiejętności, których opanowanie jest niezbędne do zdania egzaminu. Absolutnie podstawowy element, pozwalający określić czy wymienione niżej materiały dostarczyły nam już całej niezbędnej wiedzy. Aktualną wersję dokumentu można znaleźć na poświęconej MS-900 stronie w dokumentacji Microsoft-u:

2. Microsoft learning path

Czyli oficjalne ścieżki przygotowawcze od Microsoft, składające się wyłącznie z darmowych materiałów. Choć sam Microsoft przyznaje, że zawarte tam kursy są tworzone niezależnie od egzaminu i nie gwarantuje, że zawarta tam wiedza pokrywa 100% wiedzy niezbędnej do zdania egzaminu, to jest to niewątpliwie jedno z najlepszych i najaktualniejszych źródeł. Ścieżki również można znaleźć na poświęconej MS-900 stronie w dokumentacji Microsoftu:

3. Film poświęcony MS-900 od Johna Savill’a

Bardzo wartościowa pigułka wiedzy w postaci ponad godzinnego filmu. Moim zdaniem jedno z lepszych, a przede wszystkim względnie aktualnych źródeł wiedzy. Co jednak istotne – nie jest to źródło omawiające poszczególne zagadnienia zbyt szeroko. Tworzona przez Johna mapa myśli pozwala dość łatwo zapamiętać kluczowe dla danego elementu informacje oraz jego powiązania z innymi elementami. W mojej opinii jest to idealne video do szybkiego podsumowania wiedzy na koniec przygotowań czy nawet w drodze na egzamin. Sam filmik możecie znaleźć tutaj.

4. Kanał „Microsoft Mechanics” na youtube

Bardzo ciekawy kanał, omawiający i demonstrujące poszczególne produkty czy usługi „od strony technicznej”. W moim przypadku stanowił wartościowy element uzupełniający wiedzę na temat usług, których nie miałem okazji poznać od strony praktycznej. Szybkie omówienie i demonstracja funkcjonalności danego narzędzia pozwoliła na łatwiejsze zrozumienie i zapamiętanie jego funkcji, jak i przeznaczenia. Kanał Microsoft Mechanics możecie znaleźć tutaj.

5. Kursy przygotowawcze na Udemy

Będąc zupełnie szczerym po raz kolejny bardzo zawiodłem się na kursach na tej platformie. Posiadając dostęp do Udemy for Business i tym samym darmowy dostęp do kursów postanowiłem sprawdzić dwa najpopularniejsze z nich (Thomasa Mitchell-a oraz Kevina Brown-a). Jeżeli miałbym wybierać jeden z nich – zdecydowanie wybrał bym ten od Kevina. Pokrywa on nieco szerszy zakres, a przede wszystkim zawiera obszerniejsze, praktyczne przedstawienie najważniejszych usług. Niestety jednak wiedza oferowana w obu kursach jest zdecydowanie niewystarczająca do przygotowania się do egzaminu, często nieaktualna. Naturalnie z obu kursów można wyciągnąć wartościowe elementy i zdobyć bardzo podstawowe pojęcie na temat zagadnień związanych z Microsoft 365, ale odpowiadając wprost na pytanie czy warto zainwestować w którykolwiek z tych kursów – moim zdaniem nie.

6. Próbne testy

Jest wiele źródeł testów próbnych, lepszej lub gorszej jakości, choć mam co do nich mieszane uczucia. Z jednej strony zdecydowanie warto je robić, żeby przetestować, czy faktycznie mamy już wystarczającą wiedzę, czy tak nam się tylko wydaje. Z drugiej – na wielu stronach znajdziemy przeniesione niemalże 1:1 pytania, które mogą znaleźć się na prawdziwym egzaminie, co nie wpływa dobrze na widzę osób, które takie certyfikaty posiadają, ale też na samo postrzeganie i wartość takich certyfikatów. Z tego też względu pozwolę sobie nie podawać dokładnych stron, na których możemy znaleźć takie pytania apelując jednocześnie o rozważne wykorzystywanie tego typu źródeł.

Na etapie przygotowań zdecydowanie polecam również „przeklikanie się” przez chociaż najpopularniejsze usługi. Doświadczenie tego, w jaki sposób funkcjonuje ta platforma pozwala dużo łatwiej przyswoić niezbędną wiedzę. Office 365 oferuje możliwość wypróbowania licencji Business czy Enterprise, wraz z zawartymi tam usługami przez okres 30 dni. Można to zrobić np. tutaj wybierając opcję „Try for free” przy odpowiedniej licencji, a następnie przechodząc przez proces tworzenia nowego tenanta.

Słowo końcowe

Jak widać ilość i jakość materiałów przygotowawczych do MS-900 nie jest przytłaczająca. Mimo wszystko z każdego z wymienionych wyżej materiałów da się wyciągnąć przydatną wiedzę. W moim przypadku wykorzystanie powyższych materiałów wystarczyło do zdobycia certyfikatu, choć z pewnością nie bez znaczenia było moje skromne (niekomercyjne) doświadczenie techniczne z tą platformą. Baza źródeł wiedzy jest więc wystarczająca, choć na pewno nie tak rozbudowana jak w przypadku chociażby AZ-900.

Niewątpliwie MS-900 nie jest egzaminem trudnym, choć w moim odczuciu nie był on również bardzo łatwy. Do zdania egzaminu niezbędne jest zrozumienie usług nieco głębiej niż „dwa zdania o tym do czego służy dana usługa”, choć oczywiście nadal wyłącznie na podstawowym poziomie. Porównując egzamin chociażby do wspomnianego przed chwilą AZ-900 – jest on w moim odczuciu trudniejszy. Choć jest to oczywiście wyłącznie moje subiektywne odczucie, wynikające być może z gorszego zrozumienia tematu czy wylosowania trudniejszego zestawu pytań. W moim przypadku szczególnie wymagające były pytania z ostatniego obszaru, czyli te dotyczące licencji oraz oferowanego przez Microsoft supportu. Mimo wszystko zdanie egzaminu jest absolutnie osiągalne w zasadzie dla każdego zainteresowanego tą tematyką, nieposiadającego żadnego wcześniejszego doświadczenia z MS365.

Przy okazji wpisu o egzaminie AZ-900 otrzymałem od was kilka maili z pytaniem o czas, który jest niezbędny do przygotowania się do egzaminu. W przypadku MS-900, podobnie jak i w przypadku AZ-900, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od poziomu waszego zaawansowania, doświadczenia z Microsoft 365 oraz predyspozycji do nauki. W moim przypadku, osoby która miała już okazję przeklikać i skonfigurować najpopularniejsze usługi na tej platformie w ramach zajęć na studiach (ale nie mającej żadnego komercyjnego doświadczenia z tą platformą od strony administracyjnej), optymalnym czasem niezbędnym do przygotowania się do podejścia do egzaminu, będą około 2 tygodnie spokojnej nauki, 2-3h dziennie po pracy i w weekendy.

Zachęcam więc do podjęcia wyzwania, przygotowania się i podejścia do MS-900 oraz pochwalenia się swoim wynikiem w komentarzach. Tradycyjnie, chętnie odpowiem na wszelkie Wasze pytania – zapraszam do bezpośredniego kontaktu!

Coś jest dla Ciebie niezrozumiałe? Chciałbyś wyrazić opinię na temat artykułu? Znalazłeś jakiś błąd? Masz dodatkowe pytania? Koniecznie daj mi o tym znać wysyłając maila lub wypełniając formularz!

Czy ten wpis był dla Ciebie przydatny?

Zostaw ocenę!

Średnia ocena 4.2 / 5. 5

Nikt nie ocenił jeszcze tego wpisu. Bądź pierwszym, który to zrobi!

Przykro mi, że post nie był dla Ciebie przydatny ...

Podziel się proszę swoją opinią

Twoja opinia jest dla mnie niezwykle ważna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *